Jak se připravit na těhotenské focení

Vše co potřebujete vědět o těhotenském focení v jednom článku. Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy, proto je určitě na místě nechat si tento vzácný čas zdokumentovat profesionálním fotografem a mít tak vzpomínku uchovanou na celý život.  S partnerem nebo bez?,,Můj partner nechce na těhotenské focení jít, mám to odpískat?“ Ptají se mě často klientky. […]

Vše co potřebujete vědět o těhotenském focení v jednom článku.

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy, proto je určitě na místě nechat si tento vzácný čas zdokumentovat profesionálním fotografem a mít tak vzpomínku uchovanou na celý život. 

S partnerem nebo bez?
,,Můj partner nechce na těhotenské focení jít, mám to odpískat?“ Ptají se mě často klientky.

Ani náhodou! 🙂 Je známo, že chlapi se fotí neradi, většina z nich má předtím řeči, ale nakonec dorazí, a ta půlhodinka jim uteče, až jsou sami překvapení, jak. Pokud se vám podaří partnera na focení vytáhnout, je to samozřejmě skvělé, ale určitě to není žádná povinnost a pokud focení vyloženě striktně odmítne, nemusíte z toho být smutná. Pokud by do focení vnášel nějaké negativní emoce, byla byste z toho nervózní vy i fotograf a z fotek by to bylo cítit. V takovém případě je lepší užít si focení sama a partnerovi ukázat až hotové fotky jako překvapení. Pokud už máte nějaké dítko, může první polovina focení probíhat hromadně a v té druhé se může tatínek s ostatními odpojit, aby to na ně nebylo moc dlouhé a stihnou se ještě cvaknout samostatné portréty maminky v poklidu a pohodě. 

Ještě zmíním, že při focení více osob je podstatné mít stylově sladěné oblečení, ideálně do světlých tónů.

Jak vybrat správného fotografa?
V sedmém měsíci těhotenství se vám zřejmě nebude chtít cestovat nijak daleko, vybírejte proto fotografa z blízkého okolí. Důkladně si prohlédněte portfolio všech potencionálních kandidátů a rozhodněte se pro toho, čí fotky vás nejvíce chytají za srdce. Pokud zvažujete jiné než venkovní focení, důležitou roli v rozhodování bude hrát i to, zda má fotograf k dispozici ateliér a případně jak je vybavený. Nelze opomenout ani osobní sympatie, které musí mezi vámi a fotografem převládat. Budete pózovat částečně odhalená a je proto důležité, abyste se u toho necítila vyloženě nepříjemně. Cena by měla být až ten poslední faktor, kvůli kterému učiníte své konečné rozhodnutí. Rozhodně nedoporučuji na fotografiích šetřit, protože přes veškeré přípravy byste nakonec mohla být z výsledku zklamaná. 

Kdy si domluvit termín focení
Ideální čas pro těhotenské focení je 7-8. měsíc, kdy je bříško již krásně kulaté, ale maminka ještě dokáže pózovat bez velké námahy. Určitě se však ke svému fotografovi objednejte minimálně s dvouměsíčním předstihem. Neriskujte, že kvůli vytíženosti bude muset vaši poptávku odmítnout. Na poslední chvíli byste pak nemusela nikoho kvalitního sehnat, a to by byla škoda. 

Venku či v ateliéru?
Záleží na tom, jakou máte představu o finálních snímcích. Pokud vám učarovaly snímky v přírodě, rozhodující je také roční období. Jaro, léto i podzim jsou pro venkovní focení příznivé. Zimní venkovní fotky jsou taky kouzelné, ale jen pokud jsou na sněhu, bláto už tak fotogenické není. A nízká teplota je rovněž na obtíž. Jestli nejste horkokrevná, bude pro vás dobrým tipem vrstvení oblečení, ale jako nejjednodušší varianta pro chladné měsíce se jeví ateliér.  

Ateliérové foto nemusí být nudné, i před obyčejným bílým nebo černým fotografickým plátnem lze vykouzlit dechberoucí snímky, pokud fotograf umí dobře zacházet se světly.

Tento minimalistický styl, který razí heslo, že je v jednoduchosti je krása, se opět vrací do módy. I já osobně jej mám v oblibě, je to zkrátka klasika, která nikdy nezestárne a dá vyniknout fotografované osobě nejvíce.


Velké oblibě se dnes těší tzv. ,,boho“ ateliéry, které disponují 3D scénami vytvořenými z různých dekorací jako jsou například koberce, huňaté deky, polštáře, makramé, lapače snů, dřevěné prvky, pletený nábytek, sušené trávy, apod. Vše je laděno do teplých přírodních tónů a celkově scéna působí velice útulně a líbivě. Takové prostředí je ideální i pro focení s dětmi, pokud již nějaké máte, jelikož je zde snazší nechat je přirozeně se ,,projevovat“ a nachytat momentky.

Boudoir je dalším žánrem, který u těhotenského focení může figurovat. Jde o zachycení krásy ženského těla lichotivým způsobem, především v luxusním spodním prádle. Vhodné je tedy krajkové spodní prádlo – soupravy, saténový župánek a šperky. Modelku lze zasadit jak do útulného boho prostředí, tak před sterilní jednobarevná fotografická plátna nebo i do luxusního hotelového pokoje. Outfit, prostředí, líčení i doplňky - vše dohromady - by mělo působit vkusným, a v žádném případě laciným, dojmem. 

Neméně oblíbené jsou umělecké akty. Tedy focení v rouše Evině, kdy si intimní partie zakrýváte pouze dlaněmi nebo nějakou látkou. Velkou výhodou je, že nemusíte řešit, co si vzít na sebe. 🙂

Pokud byste ráda něco originálního, tak z netypických stylů bych vypíchla například metodu Milkbath – tedy mléčná koupel – a to doslova. Do vany se napustí voda a přilije trocha mléka, které vodu obarví do běla. Hladina se ještě dozdobí květy a různými okvětními lístky. Fotit se můžete v krajkových průsvitných šatech, krajkové soupravě nebo i nahá. Toto focení se provádí nejlépe ve volně stojící vaně, aby měl fotograf možnost fotit z různých úhlů. Pokud takovou vanou nedisponujete, může ji mít fotograf přímo v ateliéru a nebo je možné pronajmout si na jeden den nějaký pěkný hotelový pokoj, kde toto vybavení bude k dispozici.

Další možností netradičního těhotenského focení je koláž rostoucího bříška, kdy maminka dochází k fotografovi každý měsíc pro jednu fotku a nakonec přijde s novorozencem. Lze tak vytvořit krásnou časovou osu, kde je zřetelné, o kolik každý měsíc bříško povyrostlo a na posledním snímku už na místě bříška leží samotné miminko. Toto lze pojmout elegantní i vtipnou formou. 

Co si vzít na sebe?
Obecně:
preferujte přírodní a střídmé odstíny
oblečení s nápisy a konkrétními obrázky se vyhněte, vzory jsou v pořádku
v žádném případě sportovní oblečení
při focení dvou a více osob se slaďte do jednoho stylu, i barevně

Volba oblečení se musí odvíjet hlavně od vybraného prostředí. Skvělé je čerpat inspiraci na outfity na pinterestu - to je nekonečná studnice inspirace. Pokud si přesto nejste jistá, vezměte si s sebou outfitů více a ohledně finálního výběru se poradíte na místě přímo s fotografem.

Poslední rady na závěr
Důrazně doporučuji domluvit si profesionální vizážistku, která vás před focením nalíčí a upraví vám vlasy, věřte mi, dělá to divy. Někteří fotografové mají nasmlouvané vizážistky na dlouhodobou spolupráci a sami vám tuto doplňkovou službu za příplatek nabídnou. 

Myslete na to, že na fotkách budou vidět i vaše ruce, někdy zblízka, je proto vhodné mít upravené nehty.

Den před focením neponocujte, ale, pokud to jde, dopřejte si plnohodnotný spánek.

Snažte se poctivě dodržovat pitný režim, aby vaše pleť byla krásně hydratovaná. 24 hodin před focením zkuste být bez spodního prádla nebo volte co nejvolnější, aby na kůži nezůstaly nevzhledné otlaky. S sebou na focení si můžete vzít (předem ozkoušené! Aby se nespustila alergická reakce) tělové mléko nebo olejíček, kterým se namažete, díky krouživým pohybům kůži hezky prokrvíte, pokožka bude vypadat zdravější a krásně sametová. 

...

Tak a teď už byste měla vědět vše, co by vás okolo těhotenského focení mohlo zajímat. Pokud ještě nemáte odmluvený svůj termín, není nic jednoduššího, než si mě zarezervovat! 🙂

Mohlo by se vám líbit

Marie-Anna Holíková I IČO: 07139217
Svatební a portrétní fotografka
Průmyslová 159, 674 01 TŘEBÍČ
marie.anna.holikova@gmail.com
+ 420 739 757 927
Bankovní spojení: 2501728656/2010
arrow-down